ОСОБЛИВОСТІ ПІДГОТОВКИ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ СУДОВО-МЕДИЧНИХ МЕДСЕСТЕР ДЛЯ ІМПЛЕМЕНТАЦІЇ СПЕЦІАЛЬНОСТІ В РОБОТУ СУДОВО-МЕДИЧНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2707-8728.2.2024.1Ключові слова:
сертифікація, судово-медична експертизаАнотація
На даний час система реагування на випадки насильства в Україні не є досконалою, проте у міжнародному досвіді є практики, які можуть значно полегшити процес роботи із потерпілими від статевого чи ґендер-зумовленого насильства, зокрема у військовий час. Одним із таких напрямків є судово-медичне медсестринство.
Мета дослідження: розглянути можливості та особливості умов сертифікації судово-медичних медсестер в Україні на основі літературних джерел та існуючої в Сполучених Штатах Америки програми підготовки такої спеціальності.
Матеріали та методи: в якості матеріалів використана вибірка літературних джерел та “Остаточний звіт щодо оцінювання потреб у судовому медсестринстві в Україні” Міжнародної асоціації судових медсестер (IAFN). Методи дослідження: аналітичний, описовий, бібліографічний.
Результати дослідження та їх обговорення: Судово-медичні сестри-експерти з питань сексуального насильства є основними надавачами допомоги потерпілим, які постраждали від насильства та домагань у США. Вони, зазвичай, працюють у тісній співпраці з лікарями, правоохоронними органами, юристами та іншими постачальниками передових практик, щоб забезпечити дотримання стандартів надання медичної та правової допомоги. Навчання відбувається за мультидисциплінарним підходом із залученням спеціалістів з судової медицини, правозахисних організацій та поліцейських служб, які залучені до надання судово-медичної допомоги потерпілим і включає в себе вивчення багатьох дисциплін. Медсестри, які пройшли підготовку з судової медицини, здатні забезпечити більш широкий спектр послуг для потерпілих від насильства: від використання таких навичок медсестер, як: спілкування, опитування, співчуття – до проведення біомедичного розслідування, координації міждисциплінарної команди, дослідження та інтерпретації травми, обстеження щодо сексуального насильства, оцінка складних обставин та ін.
Висновки: Освітня підготовка для судово-медичних медсестер передбачає мультидисциплінарний підхід. Вона може здійснюватися у вигляді програм бакалаврату та магістратури, курсів підвищення кваліфікації та докторських ступенів у цій галузі. Згідно з досвідом Сполучених Штатів Америки у цій сфері, найбільш прийнятною моделлю отримання фаху судово-медичної медсестри є післядипломна освіта після отримання сертифікату за спеціальністю «Медсестринство».
Посилання
Міжнародна асоціація судових медсестер (IAFN). Україна. Остаточний звіт щодо оцінювання потреб у судовому медсестринстві. Київ: IAFN; 2024. 25 с.
КОНВЕНЦІЯ Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами. Стамбул; 2011. 196 с.
Міністерство охорони здоров’я України. Стратегічні напрями розвитку медсестринства в Україні [Інтернет]. Київ: МОЗ; 2024 [цитовано 2024 Гру 04]. 18с. Доступно: https://moz.gov.ua/storage/uploads/0d87e159-2603-4966-b710-8f4c33adfd38/Strategic-directions-of-nursing-development-in-UA_K.pdf
Lynch VA. Forensic nursing science: Global strategies in health and justice. Egyptian Journal of Forensic Sciences. 2011;1(2):69-76. DOI: https://doi.org/10.1016/j.ejfs.2011.04.001
Kinghorn G, Halcomb E, Thomas S, Froggatt T. Forensic mental health: Perceptions of transition and workforce experiences of nurses. Collegian. 2022;29(5):693-700. DOI: https://doi.org/10.1016/j.colegn.2022.04.008
Urheim R, Palmstierna T, Rypdal K, Gjestad R, Mykletun A. Violence rate dropped during a shift to individualized patient-oriented care in a high security forensic psychiatric ward. BMC Psychiatry. 2020;20:200. DOI:10.1186/s12888-020-02524-0
Lechner M, task force chair. Sexual Assault Nurse Examiner (SANE). Education Guidelines. International Association of Forensic Nurses; 2018. 111p.
Reference
Ministerstvo okhorony zdorov’ia Ukrainy. Stratehichni napriamy rozvytku medsestrynstva v Ukraini [Strategic directions of nursing development in Ukraine] [Internet]. Kyiv: MOZ; 2024 [cited 2024 Dec 04]. 18s. Available from: http://surl.li/vfcuzn (in Ukrainian)
KONVENTsIIa Rady Yevropy pro zapobihannia nasyl'stvu stosovno zhinok i domashn'omu nasyl'stvu ta borot'bu iz tsymy yavyschamy [Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence]. Stambul; 2011. 196 s. (in Ukrainian)
Ministerstvo okhorony zdorov’ia Ukrainy. Stratehichni napriamy rozvytku medsestrynstva v Ukraini [Strategic directions of nursing development in Ukraine] [Internet]. Kyiv: MOZ; 2024 [tsytovano 2024 Hru 04]. 18s. Dostupno: https://moz.gov.ua/storage/uploads/0d87e159-2603-4966-b710-8f4c33adfd38/Strategic-directions-of-nursing-development-in-UA_K.pdf (in Ukrainian)
Lynch VA. Forensic nursing science: Global strategies in health and justice. Egyptian Journal of Forensic Sciences. 2011;1(2):69-76. DOI: https://doi.org/10.1016/j.ejfs.2011.04.001
Kinghorn G, Halcomb E, Thomas S, Froggatt T. Forensic mental health: Perceptions of transition and workforce experiences of nurses. Collegian. 2022;29(5):693-700. DOI: https://doi.org/10.1016/j.colegn.2022.04.008
Urheim R, Palmstierna T, Rypdal K, Gjestad R, Mykletun A. Violence rate dropped during a shift to individualized patient-oriented care in a high security forensic psychiatric ward. BMC Psychiatry. 2020;20:200. DOI:10.1186/s12888-020-02524-0
Lechner M, task force chair. Sexual Assault Nurse Examiner (SANE). Education Guidelines. International Association of Forensic Nurses; 2018. 111p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
істотність частини вкладу в концепцію і дизайн, отримання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнятий, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленого рукопису в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за підтвердження остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором. Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленого рукопису.