АНАЛІЗ КІЛЬКОСТІ СМЕРТЕЛЬНИХ ВИПАДКІВ УНАСЛІДОК ОТРУЄНЬ НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНИМИ ОТРУЙНИМИ РЕЧОВИНАМИ У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗА ПЕРІОД 2018-2023 РОКІВ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2707-8728.1.2024.6Ключові слова:
судово-медична експертиза, отруєння, етиловий спирт, наркотичні речовини, оксид вулицюАнотація
Пияцтво в Україні – гостра соціально-культурна проблема. Алкогольні отруєння займають передові позиції серед побутових отруєнь. На частку алкоголю відводиться більше 60% усіх смертельних отруєнь. Щороку через алкоголізм в Україні помирає понад 40 тисяч людей. Отруєння оксидом вуглецю теж займає провідні позиції. Статистика дуже сумна, гинуть дорослі, гинуть діти. Отруєння наркотичними та психотропними речовинами є вкрай актуальною медико-соціальною проблемою, далекою від вирішення на сьогоднішній день.
Мета роботи – проаналізувати показники смертності внаслідок отруєнь найпоширенішими видами отрут за віком та статтю осіб, які померли у м. Львові та області за період 2018-2023 рр.
Об’єкти та методи дослідження. У роботі проведено статистичне опрацювання Висновків експерта з архіву Львівського обласного бюро судово-медичної експертизи за період 2018-2023 рр.
Результати. У роботі наведені кількісні показники випадків отруєнь зі смертельним наслідком, їх тенденцію щодо поширеності, виявлено найбільш поширені отруйні речовини та проаналізовано показники смертності за віком і статтю.
Висновки. Отже, за загальною кількістю смертельних випадків унаслідок отруєнь можемо спостерігати тенденцію до зниження смертності. У 2023 р. смертність внаслідок отруєння зменшилась майже вдвічі порівняно з 2018 р. Найбільш поширеною отрутою є етиловий спирт, 60% осіб від загальної кількості отруєнь, на другому місці за кількістю смертельних випадків –отруєння оксидом вуглецю (21,5%), на третьому – отруєння наркотичними речовинами (5,1%). Смертність серед чоловіків внаслідок отруєння перевищує показники смертності серед жінок більше, ніж у 5 разів, і найчастіше помирають чоловіки у віці 40-50 років.
Посилання
Звіт щодо наркотичної та алкогольної ситуації в Україні за 2023 рік (за даними 2022) [Інтернет]. Київ; 2023[оновлено 2023 Жов 12; цитовано 2024 Бер 22]. Доступно: https://cmhmda.org.ua/report/zvit-za-2023-rik/
Едгар НМ. Судова медицина. Київ: УкрДГРІ; 2023. 119с.
Ілько АА. Анестезіологія, інтенсивна терапія і реаніматологія. 2-ге вид. Київ: ВСВ «Медицина»; 2018. 256 с.
Завальнюк АХ, Кривда ГВ, Юхимець ІО. Отрути та отруєння: судово-медичний аспект. Одеса: Астропринт; 2009. 256 с.
Гаман МО, Журба ЛВ. Статистичні методи дослідження в медицині. В: Тези доповідей ІV Міжн. наук.-практ. конф. Інформаційні технології в освіті, науці і техніці (ІТОНТ-2018); 2018 Тра 17-18; Черкаси. Черкаси; 2018. с. 152-4.
Середа Є, Остапенко ЯО. Використання статистичних методів в медицині. В: Матеріали ХVІІ Всеукр. наук.-практ. інтернет-конф. Обліково-аналітичні й статистичні методи та моделі в оподаткуванні, бізнесі, економіці [Інтернет]; 2021 Лис 25-Гру 1; Ірпінь. Ірпінь; 2021[цитовано 2024 Бер 23]; с. 391-3. Доступно: http://kafstat.at.ua/2021/zbirnik16.pdf#page=391
References:
Zvit schodo narkotychnoi ta alkohol'noi sytuatsii v Ukraini za 2023 rik (za danymy 2022) [Report on the drug and alcohol situation in Ukraine for 2023 (based on 2022 data)] [Internet]. Kyiv; 2023[onovleno 2023 Zhov 12; tsytovano 2023 Hru 16]. Dostupno: https://cmhmda.org.ua/report/zvit-za-2023-rik/ (in Ukrainian)
Edhar NM. Sudova medytsyna [Forensic Medicine]. Kyiv: UkrDHRI; 2023. 119 p. (in Ukrainian)
Il'ko AA. Anesteziolohiia, intensyvna terapiia i reanimatolohiia [Anesthesiology, intensive care and resuscitation]. 2-he vyd. Kyiv: VSV «Medytsyna»; 2018. 256 p. (in Ukrainian)
Zaval'niuk AKh, Kryvda HV, Yukhymets' IO. Otruty ta otruiennia: sudovo-medychnyi aspect [Poisons and poisoning: forensic aspect]. Odesa: Astroprynt; 2009. 256 p. (in Ukrainian)
Haman MO, Zhurba LV. Statystychni metody doslidzhennia v medytsyni [Statistical research methods in medicine]. V: Tezy dopovidei IV Mizhn. nauk.-prakt. konf. Informatsiini tekhnolohii v osviti, nautsi i tekhnitsi (ITONT-2018); 2018 Tra 17-18; Cherkasy. Cherkasy; 2018. p. 152-4. (in Ukrainian)
Sereda Ye, Ostapenko YaO. Vykorystannia statystychnykh metodiv v medytsyni [Use of statistical methods in medicine]. V: Materialy KhVII Vseukr. nauk.-prakt. internet-konf. Oblikovo-analitychni y statystychni metody ta modeli v opodatkuvanni, biznesi, ekonomitsi [Internet]; 2021 Lys 25-Hru 1; Irpin'. Irpin'; 2021[tsytovano 2024 Ber 23]; p. 391-3. Dostupno: http://kafstat.at.ua/2021/zbirnik16.pdf#page=391 (in Ukrainian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
істотність частини вкладу в концепцію і дизайн, отримання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнятий, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленого рукопису в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за підтвердження остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором. Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленого рукопису.