АНАЛІЗ СПОНТАННИХ РОЗРИВІВ АОРТИ В СУДОВО-МЕДИЧНІЙ ПРАКТИЦІ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2707-8728.1.2020.6Ключові слова:
аорта, аневризми аорти, спонтанні (нетравматичні, самовільні) розриви аорти, ушкодження, розшарування аорти, судово-медична експертизаАнотація
В статті приділено увагу різним видам розривів аорти, які зустрічаються при проведенні судово-медичних експертиз трупів, та зроблено акцент на нетравматичних (спонтанних, самовільних) розривах аорти.
Мета дослідження. Зосередити увагу лікарів судово-медичних експертів на необхідності чітко дотримуватися правильного опису наявних змін в аорті при розривах її, в якості причині смерті при постановці судово-медичного діагнозу вказувати саме ті зміни, які мали місце в тому чи іншому конкретному випадку, грамотно описувати та відображати патологічний процес в аорті, не допускати «узагальненого» підходу до всіх розривів аорти, не застосовувати «типовий», найбільш поширений термін «розрив розшаровуючої аневризми аорти» у всіх випадках, незалежно від того, мають місце дані зміни в аорті чи ні.
Результати дослідження. В основу покладено дані літератури щодо розглянутого питання та власні спостереження з судово-медичної практики. Зосереджено увагу на топографічній анатомії аорти з використанням Міжнародної анатомічної номенклатури, висвітлені основні причини як спонтанних, так і травматичних розривів аорти. Особливу увагу приділено необхідності дотримання чіткого визначення понять, які стосуються розривів аорти без аневризм та розшарувань, розривів аневризм аорти без розшарувань стінки судини та розривів з розшаруванням аорти без утворення аневризми.Посилання
Hryhoriichuk VI. Rozryvy anevryzm aorty yak prychyna raptovoi smerti (sudovo-medychnyi i patolohoanatomichnyi analiz) [Ruptures of aneurysms of the aorta as the cause of sudden death (forensic and pathoanatomical analysis)] [avtoreferat]. L'viv; 2010. 20 s. (in Ukrainian)
Kaliteevskiy PF. Makroskopicheskaya differentsial'naya diagnostika patologicheskikh protsessov [Macroscopic differential diagnosis of pathological processes]. Moskva: Meditsina; 1987. Chast' ІІ. Vnutrennee issledovanie trupa [Internal investigation of a corpse]; s. 69-308. (in Russian)
Mateshuk-Vatseba LR. Normal'na anatomiia [Normal anatomy]. L'viv: Poklyk sumlinnia; 1997. Aorta [Aorta]; s. 177-92. (in Ukrainian)
Pal'tsev MA, Anichkov NM. Patologicheskaya anatomiya [Pathological anatomy]. T.2, ch.1. Moskva: Meditsina; 2001. Gipertenziya i arterioloskleroz [Hypertension and arteriolosclerosis]; s. 30-9. (in Russian)
Khokhlov VV. Sudebnaya meditsina: Rukovodstvo [Forensic Medicine]. 2-e izd. Smolensk; 2003. 699 s. (in Russian)
Ho SY. Structure and anatomy of the aortic root. Eur J Echocardiogr. 2009;10(1):i3-10. doi: 10.1093/ejechocard/jen243
Bayne EJ. Bicuspid Aortic Valve. Medscape [Internet]. Medscape; 2016 [updated 2016 Jan 8; cited 2018 Apr 2]. Available from: https://emedicine.medscape.com/article/893523-overview
Iveson JM, Thadani U, Ionescu M, Wright V. Aortic valve incompetence and replacement in rheumatoid arthritis. Ann Rheum Dis. 1975;34(4):312-20. doi: 10.1136/ard.34.4.312
Serediuk NM, Bahrii MM, Mykhailiuk IO, Serediuk VN. Kardial'na "maska" iz psevdokoronarnoiu nedostatnistiu pry syndromi Hzellia-Erdheima [Cardiac "mask" with pseudocoronary insufficiency in Gzell-Erdheim syndrom]. Arkhiv klinichnoi medytsyny. 2010;1:98-101. (in Ukrainian)
Kohler M, Blair E, Risby P, Nickol AH, Wordsworth P, Forfar C, et al. The prevalence of obstructive sleep apnoea and its association with aortic dilatation in Marfan's syndrome. Thorax. 2009;64(2):162-6. doi: 10.1136/thx.2008.102756
Buchneva OV. Morfolohichni doslidzhennia aorty u khvorykh z hostrymy aortal'nymy syndromamy [Morphological studies of the aorta in patients with acute aortic syndromes]. Scientific Journal «ScienceRise: Medical Science». 2019;30(3):37-40. doi: 10.15587/2519-4798.2019.170504 (in Ukrainian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
істотність частини вкладу в концепцію і дизайн, отримання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнятий, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленого рукопису в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за підтвердження остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором. Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленого рукопису.