ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДІВ 3D-МОДЕЛЮВАННЯ ПРИ ПРОВЕДЕННІ ЕКСПЕРТИЗИ ГОСТРОЇ ТРАВМИ СЕРЦЯ
DOI:
https://doi.org/10.24061/2707-8728.1.2020.10Ключові слова:
колото-різане ушкодження серця, тривимірне просторове моделювання, судово-медична ідентифікація, знаряддя травмиАнотація
Незважаючи на те, що класичні методики дослідження гострої травми досить добре вивчені та широко використовуються в судовій медицині, останніми роками у світову та вітчизняну судово-медичну практику все ширше впроваджуються сучасні комп’ютерні технології та методи тривимірного просторового моделювання, що суттєво доповнюють і покращують візуалізацію тілесних ушкоджень, а також підвищують точність ідентифікації знаряддя травми.
Мета роботи. Судово-медична ідентифікація знайденого на місці події та вилученого слідчими органами колюче-ріжучого знаряддя травми з наявним колото-різаним ушкодженням серця за допомогою методів фотограмметрії та 3D-моделювання ранового каналу в серцевому м’язі.
Матеріали та методи. В якості матеріалів дослідження були використані колюче-ріжуче знаряддя травми й окремі елементи ранового каналу, що були вивчені за допомогою методів фотограмметрії та подальшого 3D-моделювання щодо їхньої відповідності при проведенні експертизи гострої травми серця.
Результати дослідження та їх обговорення. Наведений приклад використання методу 3D-моделювання та показані його переваги порівняно з класичними методиками, що застосовують у судово-медичній практиці під час виконання експертиз тілесних ушкоджень при проведенні судово-медичної ідентифікації колюче-ріжучого знаряддя. Продемонстровано, що при зіставленні створеної за допомогою методів фотограмметрії та тривимірного просторового моделювання 3D-моделі клинка ножа, наданого слідчими органами, його довжини, ширини в місці найбільшого потовщення та скоса леза з 3D-моделями фрагментів ранового каналу колото-різаного ушкодження серця встановлена їх повна відповідність. Результати вимірювання, отримані з 3D-моделей фрагментів ранового каналу за допомогою комп’ютерних програм «Agisoft Photoscan» і «3ds max», на порядок точніші порівняно з вимірами, що забезпечують класичні методики.
Висновки. Використання фотограмметрії та сучасних технологій 3D-моделювання дозволяє отримувати 3D-моделі ранового каналу в товщині серцевого м’язу чи будь-якому іншому паренхіматозному органі та колюче-ріжучого знаряддя травми, проводити більш точні лінійні вимірювання та зіставлення фрагментів ранового каналу з імовірним знаряддям травми для встановлення їхньої відповідності.
Електронний архів 3D-моделей дозволить зберігати параметри ушкоджень у первинному вигляді, використовувати їх при проведенні додаткових, повторних чи комісійних експертиз, віртуального експертного експерименту, а також надсилати електронною поштою для дистанційного консультування, слідчим органам і суду присяжних для використання під час судових засідань.
Посилання
Bachinskiy VT, Mikhaylichenko BV, Savka IG. Prostranstvennaya rekonstruktsiya ploskosti izloma trubchatoy kosti s ispol'zovaniem sovremennykh komp'yuternykh tekhnologiy [Spatial reconstruction of the fracture plane of the trubular bone, usuing modern computer technologies]. Vestnik sudebnoy meditsiny. 2013;2(2):6-9. (in Russian)
Shakir'yanova YuP. Sudebno-meditsinskaya otsenka vliyaniya skosa lezviya klinka na morfologiyu koloto-rezanogo povrezhdeniya [Forensic evaluation of the effect of a bevel of a blade of a blade on the morphology of stab-cut damage] [avtoreferat]. Moskva; 2013. 22 s. (in Russian)
Cavagnini G, Sansoni G, Vertuan A, Docchio F. 3D Optical Body Scanning: application to forensic medicine and to maxillofacial reconstruction. In: 1st International Conference on 3D Body Scanning Technologies; 2010 Oct 19-20; Lugano, Switzerland. Lugano, Switzerland; 2010. p. 167-78.
Ren P, Shui W, Liu J. A Sketch-based Rapid Modeling Method for Crime Scene Presentation. JDFSL. 2018;3(1):43-58.
Voichenko VV, V’iun VV. Vykorystannia tsyfrovykh tekhnolohii pry provedenni sytuatsiinykh ekspertyz [Using of digital technologies for leadthrough of situatioonal expertis]. Sudovo-medychna ekspertyza. 2011;4:3-5. (in Ukrainian)
Voichenko VV, V’iun VV, Mishalov VD. Ridkisnyi vypadok utvorennia perelomu kistok cherepa z oznakamy rozsharuvannia [A rare case of the formation of a fracture of the cranium bones with the signs of dissection]. Bukovyns'kyi medychnyi visnyk. 2013;17(3):35-8. (in Ukrainian)
Holubovych LL, Fedorchuk-Neznakomtseva YeP, Krasnov VV. Vprovadzhennia peredovykh tekhnolohii u protses sudovo-medychnykh ekspertyz dovhykh trubchastykh kistok [The introduction of advanced technologies in the process of forensic-medical expertise of the long tubular bones]. Klinichna anatomiia ta operatyvna khirurhiia. 2014;13(3):9-10. (in Ukrainian)
Savka IH. Sudovo-medychne obhruntuvannia mekhanohenezu ta morfolohichnykh oznak perelomiv dovhykh trubchastykh kistok nyzhn'oi kintsivky z urakhuvanniam yikh strukturno-funktsional'nykh osoblyvostei [Forensic substantiation of mechanogenesis and morphological signs of fractures of long tubular bones of the lower extremity taking into account their structural and functional features] [avtoreferat]. Kyiv: NMAPO; 2015. 36 s. (in Ukrainian)
Kyshkan PIa, Savka IH. Tryvymirne prostorove modeliuvannia hostroho travmuiuchoho predmeta v sudovii medytsyni [Three-dimensional spatial modeling of acute traumatic object in forensic medicine]. Bukovyns'kyi medychnyi visnyk. 2019;23(2):88-93. (in Ukrainian)
Karyakin VYa. Sudebno-meditsinskoe issledovanie povrezhdeniy kolyushche-rezhushchimi orudiyami [Forensic study of injuries with piercing tools]. Moskva: Meditsina; 1966. 228 s. (in Russian)
Shakir'yanova Yu.P. Primenenie trekhmernykh ob"ektov dlya konsul'tativno-diagnosticheskoy pomoshchi v rezhime "real'nogo vremeni" [Application of three-dimensional objects for advisory-diagnostic assistance in the "real time" mode]. Vestnik sudebnoy meditsiny. 2017;6(4):49-51. (in Russian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Критерії авторського права, форми участі та авторства
Кожен автор повинен був взяти участь в роботі, щоб взяти на себе відповідальність за відповідні частини змісту статті. Один або кілька авторів повинні нести відповідальність в цілому за поданий для публікації матеріал - від моменту подачі до публікації статті. Авторитарний кредит повинен грунтуватися на наступному:
істотність частини вкладу в концепцію і дизайн, отримання даних або в аналіз і інтерпретацію результатів дослідження;
написання статті або критичний розгляд важливості її інтелектуального змісту;
остаточне твердження версії статті для публікації.
Автори також повинні підтвердити, що рукопис є дійсним викладенням матеріалів роботи і що ні цей рукопис, ні інші, які мають по суті аналогічний контент під їх авторством, не були опубліковані та не розглядаються для публікації в інших виданнях.
Автори рукописів, що повідомляють вихідні дані або систематичні огляди, повинні надавати доступ до заяви даних щонайменше від одного автора, частіше основного. Якщо потрібно, автори повинні бути готові надати дані і повинні бути готові в повній мірі співпрацювати в отриманні та наданні даних, на підставі яких проводиться оцінка та рецензування рукописи редактором / членами редколегії журналу.
Роль відповідального учасника.
Основний автор (або призначений відповідальний автор) буде виступати від імені всіх співавторів статті в якості основного кореспондента при листуванні з редакцією під час процесу її подання та розгляду. Якщо рукопис буде прийнятий, відповідальний автор перегляне відредагований машинописний текст і зауваження рецензентів, прийме остаточне рішення щодо корекції і можливості публікації представленого рукопису в засобах масової інформації, федеральних агентствах і базах даних. Він також буде ідентифікований як відповідальний автор в опублікованій статті. Відповідальний автор несе відповідальність за підтвердження остаточного варіанта рукопису. Відповідальний автор несе також відповідальність за те, щоб інформація про конфлікти інтересів, була точною, актуальною і відповідала даним, наданим кожним співавтором. Відповідальний автор повинен підписати форму авторства, що підтверджує, що всі особи, які внесли істотний внесок, ідентифіковані як автори і що отримано письмовий дозвіл від кожного учасника щодо публікації представленого рукопису.